Historia

 

Na wiosnę 2017r. z inicjatywy nauczycieli wychowania fizycznego ZS nr 1 w Pruszkowie, powstał Uczniowski Klub Sportowy „Budowlanka” w Pruszkowie w skrócie BUKS Pruszków. Walne Zgromadzenie wybrało pierwszy Zarząd oraz Komisję Rewizyjną. Prezesem Klubu został wybrany Dariusz Zieliński, zaś Wiceprezesem – Adam Sarnacki.

Klub powstał z myślą o młodych ludziach, którzy mają sportowe marzenia, jednak z różnych powodów, w tym braku wsparcia, czy odpowiednich do uprawiania sportu warunków, nie mogą ich zrealizować. Celem klubu jest realizowanie pasji sportowych oraz rekreacji ruchowej. BUKS rozpoczął swoją działalność od stworzenia sekcji piłki nożnej dla wszystkich – młodszych i starszych – mających chęci do gry na pełnowymiarowym boisku piłkarskim. Planowane było zgłoszenie zespołu BUKS do rozgrywek piłkarskich prowadzonych przez Mazowiecki ZPN począwszy od sezonu 2017/2018.

W dniu 22 kwietnia br. rozpoczęły się treningi piłkarskie.

W pierwszym treningu (na boisku MOS) uczestniczyło 18 zawodników. Pierwszą bramkę w grze treningowej strzelił Adrian Kęska! Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowanego trenera z licencją UEFA A posiadającego wieloletnie doświadczenie w klubach piłkarskich.

 

13 maja 2017r. BUKS Pruszków rozegrał pierwszy sparing z Piastem Piastów na wyjeździe.

Wynik 3:1 dla Piasta, jednak w tym spotkaniu nie zwycięstwo było najważniejsze, a potwierdzenie, że klub BUKS zafunkcjonował w życiu sportowym regionu.

Stopniowo Klub rozrasta się pozyskując nowych członków i entuzjastów.

Na jesieni 2017r. zespół BUKS-u zgłoszony został do rozgrywek piłkarskich prowadzonych przez Mazowiecki ZPN. W sezonie 2017/2018 zespół rozpoczął grę w B klasie seniorów grupa IV. Do rozgrywek zgłoszonych zostało 37 zawodników.

W pierwszym meczu ligowym zespół BUKS-u wygrał z KS II Teresin 5:3. Pierwszą bramkę w lidze strzelił Sebastian Chodycz. Najważniejszym elementem w BUKS jest otwartość i przyjazna atmosfera. Wokół niej planowane jest budowanie rozwijanie pasji, zawiązywanie przyjaźni boiskowych, a przede wszystkim radość i satysfakcja z mile spędzonego czasu.

Sekcja piłki nożnej w BUKS-ie dalej się rozwija. Na jesieni 2017 r. powstała drużyna młodzieżowa rocznik 2002/2003. Główny trzon drużyny stanowili uczniowie gimnazjum przy szkole Budowlance. BUKS rocznik 2002 został zgłoszony od wiosny 2018 r do ligi piłkarskiej organizowanej przez MZPN. Zespół rozpoczął grę od II ligi okręgowej, a następnie awansował do I ligi okręgowej. Przez zespół przewinęło się około 30 zawodników.

Na jesieni 2018 r. BUKS ogłosił nabór dzieci do rocznika 2011/2012. Około 20 dzieci trenuje pod okiem nowego trenera Sławomira Kuropatwy. Na wiosnę sezonu 2018/2019 rocznik 2011 rozpoczął ligę MZPN. Po rocznej grze BUKS rocznik 2011 awansował z IV ligi do III ligi. Treningi dzieci prowadzone są na boisku MOS Pruszków oraz w szkołach SP nr 8 i ZSOiS.

Poza tym cały czas w BUKS funkcjonuje zespół grający w lidze w B klasie. Większość młodzieży z rocznika 2002 zadebiutowała w meczach w piłce seniorskiej na jesieni sezonu 2019/2020.

Historyczny skład BUKS z pierwszego sparingu.

Najstarsze zdjecie BUKS

W 2018 r. powstała sekcja tenisa stołowego.

Pod kierunkiem instruktora i pasjonaty tenisa stołowego Dariusza Zielińskiego, na sali gimnastycznej szkoły Budowlanki  młodzież rozwija swoje indywidualne umiejętności w popularnego ping ponga.

Treningi prowadzone są w soboty i niedzielę oraz w dni wolne, przy czym harmonogram treningów tenisa stołowego dostosowywany jest pod  uczestników zajęć. Są to z reguły treningi indywidualne lub w małych grupach.

 

Treningi tenisa stołowego prowadzone na sali gimnastycznej Budowlanki